Szerkesztőség
2015.11.08.
Miután szépséges képeket közvetített a Plútóról, a New Horizons egy új célpontra, egy a Kuiper-övben található ősi égitestre helyezte át a fókuszt. A szonda végrehajtotta azóta az utolsót is a négy szükséges manőverből és úton van a 2014 MU69 felé, mellyel 2019 januárjában találkozik közelről.
Szerkesztőség
2015.11.03.
A Nemzetközi Űrállomás összeszerelése egy Földhöz közeli pályán 1998-ban kezdődött, amikor még orosz rakéták hordták a modulokat darabonként az űrbe, míg az amerikai alkatrészeket a Space Shuttle szállította. Az első emberek azonban csak 2000 novemberében érkeztek meg az állomásra.
Szerkesztőség
2015.11.02.
Az evolúció szó hallatán többnyire valami ragadozóktól rettegő, majomszerű ősember képe jut eszedbe, aki centiméterenként, fájdalmasan lassan halad a modern emberiség létrehozása felé. A népszerű vízió alaptétele, hogy az evolúció pokoli lassú. Na de mi a helyzet, hogy ha mégsem?
Szerkesztőség
2015.11.02.
A Cassini nemrégiben végrehajtotta a második tervezett repülést a háromból, mely a szondát a Szaturnusz Enkeladusz elnevezésű holdjához vitte már-már személyesnek mondható közelségbe. Október 28-án a Cassini mindössze 50 kilométerre volt a hold jeges, déli pólusától.
Szerkesztőség
2015.10.27.
Valószínűleg hallottál már róla, hogy a kaméleonok képesek a két szemüket egymástól függetlenül mozgatni. A számítógépes játékoknak köszönhetően azonban már azt is tudjuk, hogy a látásnak ez a formája még annál is erőteljesebb, mint először sejtettük.
Szerkesztőség
2015.10.27.
A Janelia Kutatóközpont tudósainak alkotása lényegében egy az egerek számára készült Oculus Rift. Ugyan nem egy rágcsálókra méretezett headsetről van szó - bármennyire is szórakztatóan mutatna a dolog – ám a szimulátor működése nagyban hasonló az embereken használthoz.
Szerkesztőség
2015.10.26.
Nemrégiben meglepő felfedezést tett egy nemzetközi csillagászcsoport. Kiderült, hogy a Lovejoy üstökös nevéhez illő módon alkoholból, cukorból és 21%-ban más szerves anyagokból álló csóvát húz maga után útja során.
Szerkesztőség
2015.10.22.
Alapvetően az gondolnánk, hogy a nyújtástól csak gyengülnek a fémek, ám kiderült, ennek éppen az ellenkezője igaz… legalábbis nagyon kis méretekben. A kutatók által újonnan kifejlesztett technikáknak köszönhetően húzásssal a nanoszkopikus fémkristályok közti hibák kiigazíthatóak.
Szerkesztőség
2015.10.21.
Friss elméletek szerint az emberiség nem technológiai fejletlensége miatt nem képes Földünkhöz hasonló bolygókra bukkanni, sőt nem is a szándék hiánya a ludas. A tudósok szerint főként az áll a sikertelenség hátterében, hogy túl korán és talán rossz helyen kutatunk.
Szerkesztőség
2015.10.20.
Egy újonnan felfedezett aszteroida (no nem a képen látható) éppen Mindenszentek ünnepe alatt 1,3-szer akkora távolságra halad el mellettünk, mint amennyire saját Holdunk kering körülöttünk. Ez szerény 498 000 kilométert jelent.
Szerkesztőség
2015.10.19.
Biztosan olvastál már legalább egy kutatást arról, hogy mennyire rosszat tesz, ha elalvás előtt az ágyban még valamilyen képernyőt bámulsz. Még az is előfordulhat éppen elalvás előtt találkoztál egy-két ilyen kutatással ironikus módon. Egy új tanulmány azonban nagyban ellentmond az előzőeknek.
Szerkesztőség
2015.10.17.
A fent látható képeken már a hold felületével ismerkedhetünk, de nem ám saját holdunkéval. Ez a Szaturnusz sokmillió kilométerre lévő, jégborította holdja, az Enkeladusz, mely a NASA új fotósorozatának sztárja.