Jump to content

A legtöbb földszerű bolygó még meg sem született

2015. 10. 21. 14:00

Friss elméletek szerint az emberiség nem technológiai fejletlensége miatt nem képes Földünkhöz hasonló bolygókra bukkanni, sőt nem is a szándék hiánya a ludas. A tudósok szerint főként az áll a sikertelenség hátterében, hogy túl korán és talán rossz helyen kutatunk.

A csillagászok a Hubble és a Kepler teleszkópok adatai alapján úgy gondolják, hogy az univerzum általunk ismert részének talán 8%-a adhat otthon életre alkalmas bolygóknak. Ennek ellenére az ősrobbanás utánról visszamaradt hidrogén és hélium gázok mennyisége alapján még jócskán van lehetőség arra, hogy ilyen bolygók kialakuljanak. A legesélyesebb, hogy az élet új bölcső törpegalaxisokban vagy hatalmas galaxis láncolatokban születnek majd, olyan helyeken, ahol a környező csillagok nem vették fel az összes környező gázt.

A probléma csak az, hogy a Tejút-rendszer nem tartozik a fent említett két kategória egyikébe se. A legtöbb gáz már felhasználódott. Noha egyes teóriák szerint akár egymilliárd életre alkalmas bolygó is lehet a galaxisban, ez mégis szerény szám a környező 400 milliárd csillaghoz képest.

A Föld nem csak viszonylag korai kialakulású ezek közt, de egy aránylag kevéssé zsúfolt szomszédságban is található. Ez némiképpen kiábrándítónak tűnhet, ha egy a Star Trekben látottakhoz hasonlóan nyüzsgő földönkívüli életre számítottál.

Forrás és fotó: engadget.com
Írta: Ambróz Nóra