Az Oxford Egyetem kutatói szerint egyes baromfi fajok esetében sikerült kimutatni, hogy az evolúció korántsem olyan lassú, mint gondoltuk volna. „Megfigyeléseink kimutatták, hogy az evolúció egy egészen gyors folyamat.” nyilatkozta az egyetem professzora, Greger Larson, majd hozzátette: „ezt azonban nem minden esetben látjuk, hiszen tipikusan hosszabb időperiódusokat vizsgálunk csak.”
Jelen esetben a csapat a fehér plymouth-i hegyi csirkék mitokondriális DNS-ét vizsgálta a gondosan szelídített fajban. Eddig a tudományos álláspont arra mutatott, hogy a fajok egyes individuumainak DNS-ében minden egy millió év során 2%-os változás figyelhető meg. Mivel azonban a csirkéknek ez az alfaja alig 50 éve kapirgál, azt várnánk mitokondriális DNS-ükben még nincsenek mutációk. Ennek ellenére a tudósok mégis találtak. Kettőt is.
Mint kiderült a szárnyasok DNS-e csupa meglepetés. Az ehhez hasonló genetikai anyag tipikusan csak anyáról gyermekre száll, ám kiderült néhány esetben apai öröklődés is előfordult. A tudósok korábban azt gondolták az örökítésnek ez a módja extrém mértékben ritka, ám mivel több példát is sikerült találni egyetlen csoportban, ezért a jövőben érdmes lehet élni a gyanúperrel, hogy talán ez a jelenség is gyakoribb, mint gondoltuk.
Forrás és fotó: engadget.com
Írta: Ambróz Nóra