Jump to content

Intim közelségbe került a Cassini a Szaturnusz holdjával

2015. 11. 02. 14:00

A Cassini nemrégiben végrehajtotta a második tervezett repülést a háromból, mely a szondát a Szaturnusz Enkeladusz elnevezésű holdjához vitte már-már személyesnek mondható közelségbe. Október 28-án a Cassini mindössze 50 kilométerre volt a hold jeges, déli pólusától.

A fenti fotó már a távolodás idején készült, ám egyaránt látszik rajta a hold és a Szaturnusz gyűrűje is. Emellett természetesen közeli fotók is készültek, ám ezek publikálásra még egy kicsit várnunk kell. A japán turistákat megszégyenítő fényképezőgép-csatttogtatás mellett a Cassininek mintavételre is volt ideje, így némi gázt és port gyűjtött be, melyeket az Enkeladusz gejzírjei lövelltek a magasba. Az általában vizet és más anyagokat kibocsátó gejzírek gyakran 200 kilométeres magasságig is képesek kilőni töltetüket.

A NASA az elkövetkező hetekben hozzálát a minták analizálásához, így sokat megtudhatunk a hold és óceánja összetételéről valamint a vízalatti hidrotermikus aktivitásról.

A Cassini először október elején közelítette meg a hold északi pólusát, majd október 28-án a déli sarkvidékkel ismerkedetett. Legközelebb, az utolsó közeli repülésre december 19-én kerül sor, melynek során az Enkeladusz által kibocsátott hőt vizsgálja a szonda. Ezt követően a Cassini élete hátralévő két évében más területeken kutat majd.

Forrás és fotó: engadget.com
Írta: Ambróz Nóra