15 éve novemberben érkezett meg az első legénység egy Szojuz űrhajó fedélzetén a Nemzetközi Űrállomásra. Azóta a körülöttünk keringő egység nemcsak az asztronauták és kozmonauták otthonául szolgált, de kutatóközpontként is az őt létrehozó ügynökségek számára. A NASA, az orosz Roszkozmosz, az európai ESA, a japán JAXA és a kanadai CSA közös erőfeszítéseként létrejött állomáson a legtöbb küldetés hat hónapig tartott, melynek során a legénység változatos tudományos kísérletekben vett részt az első űrzöldségek termelésétől a 3D nyomtatáson keresztül az állatok tűrőképességének vizsgálatáig. Eközben az űrállomás karbantartásáról is gondoskodnia kellett az asztronautáknak, mely számos űrséta végrehajtását követelte meg.
A kutatási eredmények szerteágazóak: többet tudunk egyes betegségekről, a víz tisztításáról, sőt a nagy távolságról végzett orvosi ultrahang vizsgálatokról is. A kísérletek közt szerepelt sejtnövesztés, új vakcinák feltalálása és rákkutatás is, míg az asztronauták szervezete értékes információval szolgált az űr hatásairól az emberi testre és elmére, mely adatokat hamarosan a Marsra induló expedíció hasznosítja.
Sajnos a Nemzetközi Űrállomás nem lesz örökéletű, sőt a 25. születésnapját sem éli meg, ugyanis támogatása csak 2024-ig biztosított. Ezt követően valószínűleg az állomás második generációs verziója veszi át a helyét.
Forrás és fotó: engadget.com
Írta: Ambróz Nóra