A cikksorozat végére maradt néhány olyan feature, melyek közvetlenül egyik kategóriába sem illettek, ám feltehetően a néhány user nagyon örül majd nekik. A lelkes képmanipálók kedvéért érkezik a RAW támogatás, míg az állandó húsvéti tojásokat keresgelők számára van egy titkunk...
Az 5.0-ás Android gondol a felhasználók egyes kisebb csoportjaira is. Jelen esetben a vájtfülű, muzikális userekről van szó, akik eddig hiába szererettek volna professzionális audioeszközöket csatlakoztatni készülékükhöz vagy szerettek volna zenét vágni Android eszközükön mégsem tehették meg. Eljött azonban az ő idejük is.
Az Android 5.0 biztonsági fejlesztései nem csupán arra az esetre gondolnak, amikor illetéktelen kezekbe kerül a telefonod vagy tableted, de arra is, hogy valakinek esetleg odaadod. Arra az esetre azonban, ha mégsem bíznál teljesen az illetőben, (hiszen egy öt éves gyerek és a kíváncsi kolléga is sok olyasmit tehet egy ilyen készülékkel, amit nem szeretnél) a Google kínál néhány egyszerű megoldást.
Minden újonnan kiadott Androiddal, ahogyan az elvárható, a Google újabb és újabb biztonsági lehetőségeket pakol operációs rendszerébe. Noha az átlag felhasználó számára egy részük inszignifikánsnak tűnhet, mégis titokban nagyobb biztonsággal használhatják készüléküket, mely egy lépéssel a támadók előtt jár. Természetesen a Lollipopban is szépszámmal vannak ilyen rejtett biztonsági fejlesztések.
Következzenek azok a Lollipop által behozott teljesítményt javító technológiák, melyek az előző cikkben nem említettünk. Szó lesz az Android Runtime-ról és arról is, hogy miként oldotta meg a Google csapata, hogy egyetlen akkutöltéssel minden eddiginél tovább bírd.
Jó néhány olyan újdonság szerepel az új operációs rendszerben, melyeknek köszönhetően többet hozhatsz ki Android eszközöd hardveréből, mint korábban. Egészen pontosan olyan sok mindenről van itt szó, hogy bele se fértünk egy cikkbe. Kezdésnek vessünk egy pillantást a 64-bites alkalmazások támogatására.
Az új Android értesítések opciói láthatóan azt is észreveszik, hogy nincs mindig szükség rájuk. Éppen ezért az új operációs rendszerben számos lehetőség közül válogathatsz, melynek köszönhetően részben, egy időre, csak bizonyos notifikációkat vagy akár sok minden mást is letilthatsz.
Az értesítések menüje többnyire csak design-ban változott, funkció tekintetében alig, ám ez csak egy kis része a történetnek. Valójában a Lollipop alapvetően javítja az Android notifikációk lehetőségeit. Az 5.0 célja láthatóan, hogy megszüntesse vagy legalábbis csökkentse az értesítések zavaró hatását és a párhuzamosan végzett feladatokat hatékonyabbá tegye. Ennek érdekében az értesítésekkel egészen messzire mentek.
A Lollipop segítségével a régen frusztráló beállítási időszak sokkal gyorsabb és kellemesebb. Ha valaha próbáltál egyik Android eszközről a másikra váltani, tudod miről van szó. Az oprendszer régen nem szívesen állította vissza megszokott alkalmazásaidat és személyes preferenciáid beállításainál sem sokat segédkezett. Megérkezett azonban az új feature, a Tap and Go, mely sokkal egyszerűbbé teszi a folyamatot.
Még néhány apróság az új Android 5.0 Lollipop frissülő felhasználói felületéről. Igaz ugyan, hogy etéren az új operációs rendszer nem hoz világrengető újdonságokat, ám néhány kellemes apróságot ismét kapunk a Google-től. Egyébként is... ami egészen jól működik, az nem szorul nagyon komoly reformokra.
Miután már kiveséztük a Material Design hozta újdonságokat, forduljunk most a felhasználói felület felé, mely része a teljes külső megújulási folyamatnak. Noha mindenképpen észre fogod venni a Lollipoppal érkező változásokat, mégsem kell azonban aggódnod amiatt, hogy radikálisan mást kapnál, mint amit megszoktál és szeretsz. Vessünk egy pillantást az új UI-ra!
A Material Design messze nem merül ki annyiban, hogy színes lapok, egyszerű geometriai formák és lekerekített felületekkel definiálni lehessen. Természetesen ezek is szerves részei, ám emellett a Google néhány profihoz méltó végsősimítással tette nagyszerűvé új, vidámabb operációs rendszere édes külsejét.