Jump to content

2018-tól kezdve tiltott lesz a géndopping

2017. 10. 10. 18:12

A doppingellenes szervezetek folyamatos kapj el ha tudsz játékot űznek az újabb és újabb szerekkel próbálkozó csaló sportolókkal szemben. Az újabb és újabb drogokra újabb és újabb tesztek születnek, de mit lehet kezdeni a géndoppinggal?

A Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) 2018-tól hivatalosan is erőfeszítéseket fog tenni, hogy megfékezze a tiszta sportolást fenyegető legújabb és talán eddigi legkomolyabb fenyegetést, a géndoppingot. Ne vegyük a szívünkre, ha még nem hallottunk a géndoppingról. Egy jobb világban talán soha nem is kellene ilyenről hallanunk, de sajnos ez egy létező dolog. A génmanipulált sportsikerek már olyan komoly problémát jelentenek a szakmának, hogy a WADA is kénytelen foglalkozni a témával. Lényegében arról van szó, hogy illegális eljárásokkal olyan génterápiás beavatkozásokat végeznek el a sportolókon, amelyektől az eredményességük javulását várják. Ezek a beavatkozások megfelelő körültekintés és előzetes kutatómunka nélkül történnek, így garancia vagy tudományos bizonyíték sincs arra, hogy valóban hatásosak lennének.

A sportolok szervezetébe jutatott gének szekvenciája más mint a befogadó génjeié, így egy speciális tesztel kimutatható, ha valaki ilyen módszerekkel avatkozott be a saját teste működésébe. A dolog egyébként nem újkeletű. A WADA már régóta tud a génsebészet által történő doppingolásról. Közel egy évtizede dolgoznak már a teszten, ami képes lehet kimutatni, de csak tavaly jutottak el az áttöréshez. Jövőre már hivatalosan is elkezdik tesztelni a nemzetközi sportesemények versenyzőit, hogy kiszűrjék az ilyen fajta csalást.

(Forrás: engadget.com Kép forrása: pixabay.com)