Jump to content

Megnehezítheti a jövőben a légi közlekedést a klímaváltozás

2017. 07. 14. 07:37

A jövőben lehet kétszer is érdemes lesz meggondolnunk, hogy repülőgéppel akarunk-e utazni, ugyanis egy friss kutatás szerint az éghajlatváltozásnak hála jóval döcögősebb lesz a fellegekben való repkedés.

A szóban forgó tanulmány szerint a napjainkban tapasztalt turbulenciának a kétszerese, de akár a háromszorosa is tapasztalható lesz még ennek az évszázadnak a végére, hála a Donald Trump szerint nem létező klímaváltozásnak. Persze most inkább hagyjuk, hogy a legújabb amerikai elnőknek hála, már csak két és fél percre vagyunk a világvégétől és inkább nézzük, hogy mit jósolnak nekünk a tudósok, ha a jövőben repülni támadnak kedvünk.

Az Advances in Atmospheric Sciences lapjain publikált tanulmányban leírt vizsgálat eredménye szerint a turbulencia erősségének növekedése várható a jövőben. A kutatók úgy találták, hogy a kisebb erősségű rázkódások gyakorisága 59 százalékkal fog emelkedni, az erősebbeké 94 százalékkal, míg a súlyos turbulenciák előfordulása 149 százalékkal lesz gyakoribb. Az ok? A tudósok úgy vélik, hogy a magasabb széndioxid-szint erősebb függőleges széllökéseket hoz létre azon a magasságon, ahol a repülőgépek közlekednek, amelyek így végül turbulenciát okoznak. A CO2-szint várhatóan a kétszeresére emelkedik a jelenleginek a század végére.

A legtöbb utas számára a kisebb turbulenciák nem többek, mint bosszantó kellemetlenségek, amik valamelyest csökkentik az utazási élmény komfortját, de azoknak, akik egyébként félnek a repüléstől, már egy kisebb rázkódás is traumatikus élmény lehet és akkor még nem is beszéltünk az ezektől erősebb turbulenciák hatásáról.

(Forrás: engadget.com Kép forrása: pixabay.com)