Jump to content

Az eddigi legkisebb csillagra bukkantak a csillagászok

2017. 07. 14. 16:55

A Cambridge-i Egyetem kutatói megtalálták a valaha felfedezett csillagok legkisebbikét. A felfedezett csillag alig nagyobb a Szaturnusz bolygónál és tömegét tekintve hasonló, mint a TRAPPIST-1, azaz a NASA által nemrégiben felfedezett hét Föld-szerű bolygó egyike.

A csillag az EBLM J0555-57Ab nevet viseli, ami bizonyítja, hogy igen is mindig lehet a korábbiaknál még cifrább azonosítókkal felruházni a világűr elemeit. Az EBLM J0555-57Ab egyébként mintegy 600 fényévre található a Föld bolygótól és egy nagyobb csillag körül kering, amit 7,8 nap alatt jár körbe. A kutatók a Wide Angle Seatch for Planets kísérlet közben bukkantak az apró csillagra, ahogy a nagyobb szomszédja előtt haladt el, majd az Euler és a TRAPPIST távcsövekkel vizsgálták meg közelebbről.

A felfedezés bizonyítja, hogy a csillagok sokkal kisebbek is lehetnek mint amiket eddig láttunk. A kutatók azt is elárulták, hogy egy ilyen csillag felfedezése sokkal nehezebb, mint akár egy exobolygóra bukkanni. Egy ilyen apró csillagot nem csak nehéz megtalálni, de igen kevés is van belőlük és csak nagyon keveset tudunk róluk. „Mielőtt tanulmányozhatnánk a bolygókat előtte abszolút meg kell értenünk a csillagjaikat, ez alapvető.” – mondta a kutatáson dolgozó Amaury Triaud.

A felfedezésről szóló anyagot az Astronomy & Astrophysics oldalán publikálták.

(Forrás: engadget.com Kép forrása: University of Cambridge)