Jump to content

Szupernova nélkül is fekete lyukká alakulhatnak a csillagok

2017. 05. 29. 11:24

A csillagászok általában úgy vélik, hogy a napnál is nagyobb tömegű csillagoknak egy végső nagy szupernova robbanással zárul a történetük, mielőtt fekete lyukká esnek össze. Hiába, „szilaj gyönyörnek vége is szilaj” kell legyen, igaz? Mint most kiderült, ez nem feltétlen igaz.

A kutatók kiszúrtak egy tolunk 22 millió fényévre eső masszív csillagot, amit az N6946-BH1 névvel láttak el. Ez a nem túl emlékezetes nevű csillag valójában nagyon is különleges. Megváltoztathatja mindazt, amit a kutatók eddig az ilyen csillagok haláláról gondoltak. Az N6946-BH1 ugyanis minden jel szerint kihagyta a szupernovává alakulást, helyette kissé fellazult és aztán szimplán eltűnt.  Az ellenőrzések kizárták, hogy egy elhalt csillagról vagy csillagporról lett volna szó, ráadásul az is kiderült, hogy ez az incidens valószínűleg nem egy egyedi eset. Christopher Kochanek az Ohio Állami Egyetemtől úgy véli, hogy a masszív csillagok 10-30 százaléka úgy hal meg, hogy utána nem alakul át szupernovává.

A felfedezés segíthet, hogy jobban megkerítsük a csillagok halálát és a szupermasszív fekete lyukak keletkezését. Nem teljesen világos, hogy miután a szupernova robbanással egy csomó anyagot kilöknek magukból a csillagok, utána miért változnak óriási anomáliákká.  A mostani felfedezés részben segít megmagyarázni, hogy a kutatók miért találkoztak eddig a várakozásaiknál sokkal kevesebb szupernova jelenséggel. Másrészt újabb kérdések merültek fel. Például, miért van az, hogy egyes csillagok minden különösebb dráma nélkül csak úgy „eltűnnek”, míg mások meg felverik előtte az egész szomszédságot?

(Forrás: enggadget.com Kép forrása: wikipedia.com)