Jump to content

7 Föld-szerű planétát fedezet fel a NASA

2017. 02. 23. 07:23

Az amerikai űrhivatal igazán izgalmas felfedezésekre bukkant a tőlünk „csupán” 40 fényévnyire eső TRAPPIST-1 nevű naprendszerben.

A NASA szerdai bejelentésből kiderült, hogy a Spitzer űrtávcsővel nem egy, nem kettő, de rögtőn 7 a Földre hasonlító bolygót fedeztek el, amelyek mind a TRAPPIST-1 naprendszer hideg törpecsillaga körül keringenek. Ez azt jelenti, hogy a félkemény sajtra emlékezető nevű naprendszerben legalább (!) hét darab Föld-méretű bolygó lapul. A kutatók már korábban is fedeztek fel paramétereiben a Földel vetekedő exobolygókat, de ez az első, hogy egyetlen egy naprendszerben ekkora számban találkozunk ilyen típusú bolygókkal, ráadásul „csak” 40 fényévnyire.

A kutatók abban reménykednek, hogy a felfedezett bolygók valamelyikének felszínén víz is akad. Erre mind a hét bolygó esetén meg van az esély, de a törpecsillagtól való távolságukat és egyéb tényezőket figyelembe véve, valószínűleg csak három az, ami az emberiség számára élhető körülményekkel rendelkezhet.

Az izgalmas felfedezést rengeteg munka kell még, hogy kövesse. Meg kell ismernünk ezeket a bolygókat, kideríteni a légkörük összetételét, felmérni a felszínük és megvizsgálni található-e rajtuk folyékony formában víz. Utóbbira az egyik bolygó komponensei alapján különcsen nagy esélyt látnak a kutatók.

A TRAPPIST-1 nagyon eltér a mi naprendszerünktől. Központjában egy olyan ultra-hideg törpecsillag áll, ami tömegre csupán az tizede a mi napunknak és fényerejét tekintve csupán az ezredére képes. Az alacsony fényerő szerencsére nem akkora probléma. A bolygó relatíve kisebb tömege miatt több bolygó is elég közel tud hozzá lenni, hogy az élhető tartományba essen. A távolság amennyire a TRAPPIST-1-től keringnek a bolygók körülbelül akkora, mint A Jupiter és holdjainak távolsága. Az felfedezett összes bolygó feltételezhetően sziklás és maximum 10-20%-os eltéréssel akkorák, mint a mi Földünk.

A kutatók igyekeznek minél többet kideríteni ezekről a bolygókról. Ebben nagy segítségükre lesz 2018-tól a James Webb űrtávcső. Az új űrtávcső bevetésétől azt remélik a szakemberek, hogy képesek lesznek megfigyelni a szóban forgó bolygók atmoszféráját és kideríteni milyen gázokból áll össze. Egy a mi ózonunkhoz hasonló légkör felfedezése nagyban növelné annak az esélyeit, hogy valamilyen élet létezzen a planéták felszínén.

A mostani felfedezés azért is jó hír, mert a galaxis egyik leggyakoribb elemei a TRAPPIST-1-hez hasonló törpecsillagok, ami alapján még jóval több hasonló exobolygó felfedezésére számíthatunk a jövőben.

(Forrás: nasa.gov Kép forrása: nasa.gov)