Jump to content

Elveszett kontinensre bukkantak a tudósok

2017. 02. 08. 10:42

Amennyire mi emberek jelenleg ismerjük a Föld ősi kompozícióját, egy valami teljesen egyértelmű: még rengeteg tanulnivalónk van. Ezt bizonyítja a tudósok egyik legújabb felfedezése is.

A kutatók állítása szerint bizonyítékot találtak egy elveszett kontinens, a Mauritia létezésére. Mauritia egy vélt mikrokontinens a prekambrium idejéből, amely az elképzelések szerint mintegy 60 millió évvel ezelőtt szakadt le a mai Madagaszkárról. A tudósok úgy gondolják, hogy ez a kontinens momentán az Indiai-óceánban található a Mauritius sziget alatt.

A feltételezéseknek alapot ad a Mauritius sziget partján talált cirkon kristály, amelynek darabjai a vizsgálatok szerint egy jóval régebbi korból (2 milliárd évvel korábbról) származnak, mint a sziget 9 millió éves, bazalt formációi. Sőt, ami azt illeti a kristály kora hasonló a Madagaszkári mintákéhoz, ami alapján arra is lehet következtetni, hogy egykor valóban annak része volt.

Jelenleg a felfedezés alapján készült új modellezések se árulnak el sokat Mauritiaról a jelenlegi vélt elhelyezkedésén túl. Még sokat kell dolgozni azon, hogy a részleteket összetudják rakni a kutatók, de már ezek az apróságok is azt sugallják, hogy az évmilliárdokkal ezelőtt végbement kontinens szétválások sokkal komplexebben mehettek végbe, mint azt eddig feltételeztük.

(Forrás: engadget.com Fotó forrása: pixabay.com)