Jump to content

Kihagyunk egy teljes jégkorszakot

2016. 01. 15. 12:00

Hála az emberiség hatásának az éghajlatra, kihagyjuk egy esedékes jégkorszakot egy a Nature tudományos folyóiratban megjelent tanulmány szerint. Ez elsőre nem is tűnik, olyan nagy bajnak, de vajon milyen következményekkel jár majd mindez?

A Földön jellemzően körülbelül 50 000 évente van egy jégkorszak, legalábbis a korábbi nyolc alkalom alapján erre a megalapításra lehetett jutni. Különösen a CO2 és egyéb üvegházhatást okozó gázok miatt azonban a következő jégkorszak egy egészen picit késni fog (50 000 évet).

A Nature folyóiratban megjelent tanulmány vezető szerzője Andrey Ganopolski és csapata készített egy számítógépes modellt, ami figyelembe veszi a légköri, óceáni és CO2-kibocsátási adatokat, valamint a jégtakarókat. Az adatok alapján szimulálták az emberi CO2-kibocsátás hatását az északi féltekén lévő jégmennyiségen. A szimuláció eredménye nem lett megnyugtató. Legkorábban egy új jégkorszak kezdete 50 000 év múlva lehetséges így a két jégkorszak közötti időszak szokatlanul hosszúra tolódik ki. A tanulmány azt is kimutatta, hogy a továbbiakban relatíve mérsékelt emberi eredetű CO2-kibocsáltás az égő olajból, szénből és gázokból már elegendő lesz ahhoz, hogy a következő jégkorszakot elhalasszuk 50 000 évvel. Alapvetően kihagyunk egy egész jégkorszak ciklust, ami ez idáig példátlan így azt sem tudni milyen nem várt hatásokat eredményezhet majd.

Forrás és fotó: engadget.com
Írta: Szokolai József

(Forrás: engadget.com)