Jump to content

Táblagépek – Mobilitás mindenek felett

2016. 10. 08. 16:00

Ha manapság táblagépre, azaz tablet PC-re gondolunk, akkor egy téglalap alakú, nagyobb kijelzővel rendelkező és leginkább hordozható tulajdonsága miatt méltatható eszköz jelenik meg a szemünk előtt, de vajon megérett-e a világ minderre?

Mi az a táblagép és miért jó?

A tablet PC mai szemmel nézve a számítógép és az okostelefon világ határán létező konstrukció. Ezek az eszközök tekinthetők momentán a legfejeltebb, relatíve nagy kijelzővel rendelkező, de még kézben használható személyi számítógépeknek. A téglatestű, általában 7-14 inch hasznosítható képátló között mozgó eszközöket eredetileg arra találták ki, hogy az oktatásban töltsenek be fontos szerepet, de mára már az átlagotthonokban is igen elterjedtek, valamint az ipari és egészségügyi felhasználásuk se ritka. A hagyományos személyi számítógépeknél megszokott beviteli perifériák helyett érintőképernyővel és virtuális klaviatúrával operálnak, ami azért praktikus, mert így valóban mozgás közben is dolgozhatnak velük az emberek.

Márpedig a mobilitás a legnagyobb előnye a tablet PC koncepciójának. Ennek megfelelően több órás üzemidőre képes akkumulátorral szereltek ezek az eszközök. Persze ma már alap dolog, hogy egy tablet PC Wi-Fi képes legyen, hang és média anyagokat játszhassunk le rajta és a GPS meg a beépített kamera is elvárás stb., de ezeknek a használata mind komoly energiaellátást igényel, ami a rendelkezésre állási idő rovására megy.

Akkor most PC vagy okostelefon?

A táblagépek tulajdonságait nézve PC-k és okostelefonok is egyszerre. Eredetileg táblagépre hasonlító eszközöket olyan sci-fi filmekben láthatott a világ, mint a 2001 Űrodüsszeia, amit még 1968-ban rendeztek. Ehhez képest az első kereskedelmi forgalomba kerülő táblagépnek nevezhető eszköz piacra dobására 1989-ig kellett várni. Ez a Grid Systems GRIDPAD-ja volt, de ez nem lett nagy siker. Erre rátromfolt a Microsoft cég 2002-es táblagépe, ami főnként az ára miatt gazdasági szempontból bukás volt, de itt már a mai értelemben vett tabletek közvetlen ősét ismertettük meg.  A táblagépek történetének igazi áttörését csak 2010-ben az Apple iPad-ja hozta meg. Ezeknek a nagyra nőt iPhone-szerű teremtményeknek a sikere eredményezte, hogy a különféle gyártok újra belevágtak saját táblagépek fejlesztésébe.

Fejlesztési szempontból két csoportra különíthetők el a mai tabletek. Az egyik irányvonalat az X86 alapú, úgynevezett Slate táblagépek jelentik, illetve a Hibrid gépeket is ide sorolhatjuk. Ezek lényegében PC-ből fejlesztett kompakt, érintőképernyős eszközök. A másik irány az okostelefonok világából származtatott táblagépeké, mint amilyenek például az iPad-ek vagy az Amazon Kindle Fire. Általában ez utóbbiak hardveres és szoftveres komponenseiket tekintve is inkább nagyobb okostelefonként funkcionálnak, mint sem teljes értékű hordozható számítógépként.

A két fejlesztési irányvonalat megvizsgálva jól látható, hogy egy szűkösebb piaci mezsgyén mozognak a tablet PC-k. Egyik irányból az egyre jobb laptop technológia támad, még a másik oldalról az egyre okosodó okostelefonok. Ennek ellenére ez az eszköztípus stabilan megvettette a lábát világunkban és már az élet szinte minden területén felhasználják őket a szórakozástól az üzleti életig.

Összességében azt mondhatjuk, hogy bizony rendesen kellett hagyni időt a világnak, hogy meglássák az emberek a táblagépekben rejlő fantáziát. A mai generációk már teljes természetességgel intézik ügyeiket egy ilyen érintőképernyős készüléken, amikhez hasonlók a jövőben nagy hasznára lehetnek nem csak a különböző iparágaknak, de az oktatásnak és az egészségügynek is.

(Forrás: wikipedia.org Kép forrása: pixabay.com)