Jump to content

A mesterséges hasnyálmirigy az okostelefonunkkal karöltve harcol a cukorbetegség ellen

2017. 10. 16. 11:07

Az 1-es típusú cukorbetegségben szenvedők számára kritikus fontosságú, hogy napi szinten kövessék szervezetük glukózszintéjt. Keményen dolgoznak a hasnyálmirigyük helyett,  de a tudománynak hamarosan legalább részben lekerülhet ez a teher a vállukról.

Ha 1-es típusú cukorbetegségben szenved valaki, akkor folyamatosan figyelnie kell a vércukorszintjére és hogy mindig pont a megfelelő mennyiségű inzulint adja be magának. Az egész attól válik igazán ijesztővé, hogy egy kis figyelmetlenség vagy egy rossz dózis is komoly következményekkel járhat. Szerencsére úgy néz ki, hogy a kutatók találtak egy jó megoldást, hogy az ilyen típusú cukorbetegeségben szenvedők a saját mindennapjaiknak élhessenek, ahelyett, hogy folyton a vércukorszintjük miatt aggodnak.

Sikeresen teszteltek egy olyan mesterséges hasnyálmirigy rendszert, ami egy az okostelefonunkon futó algoritmus segítségével automatikusan tartja a megfelelő inzulinszintet. A mobil szoftver mondja meg a „szervnek” (igazából egy inzulin pumpa és egy glukóz-mérő), hogy hogyan szabályozza a glukóz szintet olyan tényezők alapján, mint az aktvitás, étkezés és alvás. A mesterséges rendszer effektíve úgy működik, illetve úgy igyekszik működni, mint egy valódi és egészséges hasnyálmirigy. A szimulált hasnyálmirigy működés tehát nem arról szól, hogy egy fix szinten tartsa a glükóz szintet, sokkal inkább olyan elfogadható határértékek között, ami leginkább megfelel a cukorbeteg aktuális igényeinek. A mesterséges hasnyálmirigy még néhány komolyabb teszt előtt áll, mielőtt szélesebb körben is alkalmazhatóvá lenne és utána se jelenti majd azt, hogy a cukorbetegeknek nem kell majd odafigyelniük az inzulinszintjükre és a táplálkozásukra, de nagy segítséget jelenthet majd nekik a hétköznapokban.

(Forrás: engadget.com Kép forrása: pixabay.com)