Jump to content

Lágy, szintetikus retina implantátumot hoztak létrea kutatók

2017. 05. 05. 14:24

A kutatók már egy ideje próbálnak retinahelyettesítő megoldást találni az olyan retinabetegségekben szenvedő páciensek számára, akiknek a szeme egyébként egészséges és most úgy tűnik, hogy az Oxford Egyetem kutatóinak össze is jött az áttörés.

Az eddigi retinahelyettesítő megoldások csak merev, kemény alapanyagok készült alternatívát jelentettek, amik nagyban különböztek a természetes retina állagától. Azonban az Oxford Egyetem sikeresen létrehozott egy biológiai alapanyagokból készült szintetikus retinát, ami sokkal jobban hasonlít a természetes emberi mintára. Az új technológiát bemutató tanulmányt "Light-Patterned Current Generation in a Droplet Bilayer Array" néven publikálták idén áprilisban.

A retina az emberi szem fényérzékeny rétege. A szemünk optikai rendszere a retinára vetít rá képet, ahol a fény hatására különböző elektromos reakciók indulnak be. Ezek az elektromos jelek kerülnek aztán a szemidegen keresztül az agyunkba feldolgozásra.  A kutatást vezető 24 éves Vanessa Restrepo-Schild lágy vízcseppekből, úgynevezett hidrogélekből és biológiai sejtmembrán fehérjékből készült retinát használ erre a feladatra. Ezek a sejtek úgy működnek, mint a képpontok a fény detektálására és a szürkeárnyalatos kép létrehozására. A mesterséges retina képes elektromos jelek leadására és a neuronok stimulánsára, ahogy egy igazi retina is tenné.

Az új szintetikus retinát még csak laborban tesztelték, de Restrepo-Schild reméli, hogy munkája folytatásának eredményeként egy nap majd a kutatása segíthet visszaadnia a retina problémákkal küzdő emberek látását.

(Forrás: nature.com Kép forrása: Oxford Egyetem)