Jump to content

Erősebb MI kifejlesztéséhez vezethet a ’fekete doboz’ technika

2017. 03. 28. 11:18

Nem egyszerű feladat egy gépi neurális hálózatot tanítgatni. Még ha maga az implementáció nem is nehéz, akkor is órákba telhet, függetlenül attól, hogy milyen erős számítógépekkel dolgozunk. Az OpenAI kutatóinak talán akadt egy jobb és gyorsabb megoldása erre a feladatra.

Sikerült kifejleszteniük egy olyan evolúciós stratégiát (nem, nincs köze a biológiai evolúcióhoz), ami sokkal erőteljesebb mesterséges intelligenciák kifejlesztésével kecsegtet. Ahelyett hogy a szokásos megerősítéses módszerrel képeznék a MI rendszereket, inkább létrehoznak egy „fekete dobozt” ahol elfelejthetjük a környezetet vagy hogy egy mesterséges intelligenciával dolgozunk. Az egész az adott funkciók optimalizálásáról szól egy izolált környezetben, ami csak szükség esetén oszt meg.

A rendszer egy csomó véletlenszerű paraméterrel kap és elkezd találgatni. A találgatások eredményét szűkíti a sikeresebb jelöltekre, mígnem megkapja a legideálisabb választ. Indulhatunk akár milliónyi számmal, de a végén csak egy lesz. Mindez talán kissé rejtélyesen hangzik, de a módszer előnyei érthetőek. Ezzel a technikával eliminálható a neurális hálók tradicionális képzéséből eredő komplikációk java. A kód létrehozása és implementálása könnyebb, illetve úgy körülbelül háromszor gyorsabb. A teszt során egy nagy 1440 magos szuperszámítógép képes volt 10 perc alatt megtanítani egy humanoidot járni, amihez egyébként 10 órára lenne szüksége.

Még hosszú utat kell megtenni, mielőtt a „fekete dobozos” technika használatba kerülne a mindennapi mesterséges intelligenciákra alkalmazva, de a gyakorlati alkalmazásának előnyei világosak: A neurális hálózatokat működtetőknek kevesebb időt kell fordítani a rendszereik betanítására és többet használhatják őket. Végeredményként olyan robotokat láthatunk majd, amik sokkal gyorsabban adoptálódnak egy szituációhoz és tanulnak a hibáikból.

(Forrás: engadget.com Fotó forrása: pixabay.com)