Jump to content

Valósággá lehetnek az agy működésére hajazó számítógépek

2016. 07. 03. 12:00

Az energiafogyasztás a legfőbb oka, amiért a laborokon kívül nem találkozunk az agy erejével vetekedő számítógépekkel, de talán megvan a megoldás.

A megoldást olyan mesterséges szinapszisok jelentenék, amik nem fogyasztanak drasztikusan több energiát, mint az igaziak. Ez az elképzelés eddig csak álom volt, de most valósággá válhat. Sőt, a kutatóknak sikerült olyan nanoszálas szinapszisokat létrehozni, amik kevesebb, mint 1,23 fJ (femtojoule [10-15 joule]) energiát használnak. Összehasonlításként egy igazi neuron 10 fJ energiát fogyaszt. A hihetetlenül alacsony energiaigényt két szerves anyag összekapcsolásával érték el, hogy ionokat vegyenek fel és adjanak le akárcsak az igazi idegrostok.

Még sok munka van hátra mielőtt ez az új technológia a gyakorlatban is hasznosulni tudna. A tudósok szeretnék kicsinyíteni a nanoszálakat 200 nanométerről néhány tucat vastagságúra. Szükségük lesz továbbá egy olyan 3D nyomtatási eljárásra, amivel az igazi agyéhoz jobban hasonlító struktúrákat is képesek létrehozni. Ezekkel együtt is a koncepció már sokkal közelebb áll a valósághoz most, hogy már megszületett a megoldás az energiaellátási problémákra és most már csak idő és pénz kérdése, hogy egy nagyot ugorhasson előre a számítógép-tudomány.

(Forrás: scientificamerican.com)