
Az MIT Technology Review szaklap értesülései szerint a portlandi Oregon Health and Science University kutatócsoportja sikeresen manipulálta makrómolekuláris szinten egy emberi embrió DNS szerkezetét. A kísérlet eredményeit egyelőre nem publikálták, de a kísérlet puszta ténye azt jelenti, hogy már Kína után az Egyesült Államok is rálépett arra az útra, amitől sokan óvva intik az emberiséget. A megtermékenyített petesejtek génjeinek módosításával azt szeretnék elérni a tudósok, hogy a későbbiekben kiküszöbölhessék az örökletes betegségeket, de ki mondja meg előre, hogy hol állunk majd meg a módosítgatással?
A kutatás során a kutatók az úgynevezett CRISPR technikát alkalmazták, amelynek segítségével nem kívánatos génszakaszok eltávolítása és szintetikusan előállított DNS részletek beillesztése lehetséges.
A tudósok az elmúlt években azon dolgoztak, hogy a még egyetlen sejtből álló embrióban, közvetlenül a petesejt megtermékenyítése után, úgy tudják elvégezni a génmódosítást, hogy már eleve a javított DNS kezdjen el sokszorozódni. Csakhogy a sejtosztódás során csak az újonnan keletkezett sejtek egy részében jelentek meg a javított gének és azt sem tudták garantálni, hogy a CRISPR eljárással nem sértették-e meg máshol is a genom szerkezetét. Eme problémákat figyelembe véve eddig elképzelhetetlen volt, hogy a módosított embriókat beültessék egy anyaméhbe, de a mostani amerikai kísérlet úgy tűnik megoldotta ezeket a problémákat, amivel a következő szakaszba léphet az embrionális emberi génmanipuláció. Jön majd a rendelésre készült szőke hajú, kék szemű babák kora. Kérdés, hogy ha ezt megtesszük, akkor miben leszünk mások, mint a futószalagon gyártott gépek?