
Egy új tanulmány a Climatic Chage folyóiratban azt vizsgálta, hogy a növekvő hőmérsékletű levegő, hattással lesz-e a repülőgépek felszállási képességeire és nem túl ígéretes eredményre jutottak.
A Columbia Egyetem kutatói, a NASA és a Logisztikai és Menedzsment Intézet által bemutatott kutatások során az öt legkedveltebb repülőgép modellt és tizenkilenc nagyobb repülőteret vizsgáltak. A tanulmány elmondása szerint az átlag éves járatok 10-30 százalékánál, amikor a gépek a napi maximális hőmérséklet közben szállnak fel, bizonyos súlycsökkentést igényelhetnek a maximális felszállási súlyukhoz képest. Átlagos értékek között a század végére a repülőgépek teljes hasznos teherbíró képességéből ez legalább fél, de akár négy százalékot is jelenthet.
A probléma a levegő sűrűségével van. Amikor a levegő felmelegszik, akkor kevésbé sűrű viszont nagyobb a térfogata, mint a hidegebb levegőnek. Ez azt jelenti, hogy ahhoz hogy felszálljon, a repülőgépnek nagyobb sebességre van szüksége, mint alacsonyabb hőmérséklet mellett. Ahogy a levegő hőmérséklete emelkedik, a járatoknak hosszabb kifutópályákra van szükségük vagy kevesebb súlyt pakolhatunk rájuk.
A kutatók megjegyzik, hogy kisebb és nagyobb repülőgépekkel is tesztelték a modelljük és mindkét esetben befolyásolta a felszállási képességet a megemelkedett hőmérséklet. A klímaváltozásnak valódi következményei lesznek, amikkel a légitársaságoknak komolyan számolniuk is kell. A gyakorlatban ez kevesebb utast vagy poggyászt jelenthet, ami pedig hatással lehet a jegyek árára is.