A Finnországban található Tamperei Műszaki Egyetem kifejlesztett egy olyan mesterséges íriszt, amely képes az emberi szemhez hasonlatosan, automatikusan alkalmazkodni a fényviszonyokhoz. Kutatók a Smart Photonic Materials kutatócsoportból egy fényérzékeny folyadékkristályos elasztomert alkalmaztak a mesterséges írisz létrehozásához. Mindemellett a csapat olyan fotóbeállítási technikákat alkalmazott, amelyek pontosan pozícionáljak a folyékony kristálymolekulákat az előre meghatározott irányba, mindössze néhány pikométer eltéréssel. Ez a technika hasonlatos ahhoz, amit eredetileg az LCD TV-k látószögének és kontrasztjának javításához fejlesztettek ki, illetve azóta már okostelefonok érintőképernyőjénél is alkalmaznak.
Arri Priimägi, a Tamperei Műszaki Egyetem professzora szerint a mesterséges írisz egy kicsit úgy néz ki, mint egy kontaktlencse, csak ennek a közepe kinyílik vagy bezárul annak függvényében, hogy mennyi fény éri.
A csapata azt reméli, hogy a technológiát később beültethető implantátumok formájában használhatná fel az orvostudomány, de addig még a kutatóknak sokat kell javítania a mesterséges írisz fényérzékenységén.