Professzor Paul Manger a Wits Egyetemről és kollégái végzik a szóban forgó Actiwatch kutatást, ami egy merőben új módszerrel vizsgálja az elefántok alvási szokásait. Fogtak néhány okosórát, leszedték a szíjaikat, leszigetelték őket és felerősítették az elefántok ormányába. Hogy miért pont oda? Manger szerint ez az állat legmobilabb nyúlványa és még így is több mint 5 percbe telik, mire ésszerűen feltételezhető, hogy az állat alszik.
Korábbi kutatásoknál GPS nyakörvet és hasonló megoldásokat alkalmaztak a kutatók. Ezek alapján úgy találták, hogy az elefántok napi átlag két órát alszanak, ráadásul ennek is a javát állva. 3-4 naponta dőlnek le 1-1 órácska alvásra. Valószínűleg ez az egyetlen alkalom, amikor REM alvási fázisuk van, ami azt jelentené, hogy az elefántok csak nagyon keveset álmodnak.
Egy korábbi kutatás állatkerti elefántoknál napi négy órányi alvást figyelt meg. Ha az új tanulmány eredményeit sikerül megerősíteni, akkor az elefánt lesz mindenidők legrövidebb alvási periódussal élő emlőse.
Az ilyen és ehhez hasonló kutatások nagyon fontosak. Ha sikerül megértenünk, hogy a különféle állatoknak miért van szükségük eltérő mennyiségű alvási időre, akkor ezeket az információkat felhasználhatjuk az emberi alvás mélyebb megértéséhez.