A Cornell és a Stanford kutatói publikáltak egy tanulmányt, amely azt sugallja, hogy bizony bárkiből online troll válhat a megfelelő körülmények között. Egy kísérlet során iskolákban vizsgálták a részvevők hangulatváltozást miközben nagyon könnyű vagy nagyon nehéz teszteknek vetették őket alá. Ezek után rászabadították őket online cikkek komment szekcióira, olyanokra melyeknél néhány esetben troll kommentek is voltak.. nos, innen már talán sejtjük, hogy hogyan folytatódik ez a történet.
A szelíd alanyok javát azok tették ki, akik a könnyű tesztet kapták és nem láttak trollkodos bejegyzést. Ennek a csoportnak csupán 35 százaléka posztolt trollkodos kommentet – több mint amit szeretnénk, de nem a többség. Ez az érték egyből megugrik 50 százalékra, ha a nehezebb tesztet kapott csoportot nézzük. Ennél még rosszabb a helyzet azoknál, akik a nehezebb tesztet kapták és még ráadásul trollkodos kommentel is találkoztak. Eme két körülmény teljesülése esetén az alanyok 68 százaléka tett trollkodos bejegyzést. Más szavakkal, ha valakinek rossz napja van az bizony könnyen lángra robbanhat online dühkitörés formájában.
Az eredmények alátámasztáshoz a kutatócsapat a CNN híreihez kommentelők hozzászólásait vizsgálta évekre visszamenőleg. Arra voltak kíváncsiak, hogy a napszakokra és hetekre bontva változik-e a kommentek minősége. Azt találták a kutatók, hogy a legvadabb kommentelésekbe inkább a hetek első napjaiban vagy az éjszakai órákban bocsátkoztak bele az emberek. Még valaki, aki egyébként relatíve barátságos lenne, az is könnyebben felkapja a vizet, ha kimerült vagy dühős és elkapja a negativitás ördögi spirálja.
Ez nem azt jelenti, hogy egyes emberek kevésbé hajlamosak a trollokdásra, mint mások. Bárki, aki járatos a komment szekciók világában az már láthatott, olyan felhasználót, akinek a viselkedése egy ötévesével vetekedett. Megszüntetni a trollkodást szinte lehetetlennek tűnik, lévén bárkinél elszakadhat a cérna egy szép napon. Mindenesetre a kutatók úgy vélik, hogy az internetes közösségek felhasználhatják ezeket az adatokat a trollkodás kordában tartására és a hatékonyabb moderáláshoz.