Alapvetően két dolgot kell ahhoz feldolgozni, hogy megértsük mit mond a másik ember: szavakat és intonációt. Mert ugyebár a „drágám, úgy örülök, hogy hazahoztál még egy kutyát” hangsúlytól függően akár az ellenkezőjét is jelentheti. Viszont a beszéd feldolgozásának agyi háttere nem csak nálunk embereknél, de például a kutyáknál is kialakult. Ezt nem is akárhol, de kis hazánk egyik egyetemén sikerült bebizonyítania az ELTE Etológia Tanszék és az MTA-ELTE Összehasonlító Etológiai Kutatócsoport munkatársainak.
Mit is jelent ez? A kutatók arra jutottak, hogy a kutyák képesek különbséget tenni a semleges hangon odamondott dicsérő szavak és a csak dicsérő hangon előadott, de semleges jelentésű szavak között. Ezt tudományosan fMRI vizsgálatokkal sikerült alátámasztani. Ezzel a módszerrel figyelték a kutyák agyi aktivitását még a kiképzőjük beszélt hozzájuk. Így derült, ki hogy valójában milyen ingerek válják ki a kutyák örömközpontjának aktiválódását. Az eredmények alapján elmondható, hogy a kutyák nem csak arra képesek, hogy különválasszák a szavakat és az intonációt, de ezek kombinációjához is külön jelentéseket társítanak.
Az ilyen jellegű kutatások nagyban segítik megérteni, hogy miért is tud ember és kutya ilyen jó viszonyba létezi és együttműködni egymással, s a jövőben akár még jobban elmélyíteni, fejleszteni ezt a baráti köteléket. A kutatási projektről bővebben annak hivatalos weboldalán tudunk tájékozódni, még az alábbi videóban angol nyelven magyarázzák el az áttörés lényegét a szakemberek.