Az MIT kutatói megmutatták, hogy még messze nincs kiaknázva a technológia által elérhető összes lehetőség. A 3D nyomtatási eljárást felhasználva egy olyan apró struktúrát hoztak létre, ami egy adott hőmérséklet mellett képes megváltoztatni a formáját. Ezt felhasználva teljesen új féle gyógyszeradagoló rendszerek kidolgozására nyílik lehetőség, amik például csak akkor juttatnak anyagokat a szervezetbe, ha a páciens lázas.
A csapat ugyan még nem fejlesztette le magát a hőmérsékletváltozásra érzékeny tablettát, de a technológia már félig megvan hozzá. Az új 3D nyomtatási eljárás, a microstereolithography és egy speciális polimer mix, ami hőmérsékletváltozásra keményedik vagy lágyul adta ki a szükséges kombinációt, amire a kutatóknak szüksége volt a formájára „emlékezni” képes struktúra megteremtéséhez. Az alábbi kép mutatja, hogy hogyan is néz ez ki a gyakorlatban. Hő hatására formát változtat az anyag, amit ha visszahűtünk, akkor visszanyeri eredeti alakját.
Ráadásul az új 3D nyomtatási eljárás olyan hihetetlenül részletes, hogy akár az emberi hajszál vastagságának megfelelő méretű dolgokat is létrehozhatunk vele. A csapat azt reméli, hogy az ötletüket az orvostudomány számára hasznos eszközök létrehozásához is feltudják használni. A részletek még kidolgozás alatt álnak, de a technológia kétség kívül igen ígéretesnek tűnik.