Azt már tudjuk, hogy a kutyák képesek kiszagolni betegségeket. Ez az új kutatás pedig azt célozza, hogy olyan genetikailag módosított egereket hozzunk létre, amik képesek egy specifikus illat vagy vegyi anyag kiszimatolására. Ehhez a kísérleti egerek DNS-ébe az emberi szaglásért felelős géneket fecskendeznek a New York-i Hunter Egyetem kutatói, amik feljavítják az alanyok szaglását.
Az embereknek körülbelül 350 génje van a szagláshoz köthető receptoroknak szentelve és mindegyik receptor egy meghatározott vegyi anyaghoz kötődik a levegőben, azonosítva a kémiai anyagot egy illatként az agyunknak. Az egereknek ehhez képest 1200 ilyen szagláshoz tartozó receptor génje van, így az ő szaglásuk sokkal kifinomultabb az emberénél.
A kutatás során Feinstein és D’Hulst létrehoztak genetikailag módosított egereket, amik 100-szor érzékenyebbek a borsmenta szerű OR1A1 nevű anyagra, mint a közönséges rokonaik. A kutatók azt remélik, hogy ezt a technikát alkalmazva az egereket ráhangolhatják egy-egy emberi szagló receptorra és tanulmányozhatják, hogy melyik kémiai anyag melyik receptort aktivizálja.
Hosszú távon a kutatás nem csak az emberi szaglórendszer megértését szolgálja, de segítheti olyan mesterséges „orrok” létrehozását, amikről már mi is írtunk itt korábban.