A génterápia és fénykezelés ötvözésén alapuló eljárás végre tesztelhető szakaszba került. Az első alany egy texasi nő, aki a remények szerint a kezelések hatására visszanyerheti a látásának egy részét, amit egy degeneretív retinabetegség miatt vesztett el.
Az eljárás során a tesztalany szemébe injektálnak egy speciális vírust, ami egy fényérzékeny alga DNS-ét tartalmazza. Ezek segítenek leutánozni a szem viselkedését, amikor fény éri őket. A páciens nem kapja vissza a látását teljes mértékben, akkor se, ha a terápia sikeres, de képes lesz érzékelni a közelében történő eseményeket.
Sajnos egyáltalán nem biztos, hogy eredményes lesz a kezelés. Az orvosok közel egy évig fogják megfigyelni a páciens állapotát és időközben a kezelések megismétlésére is szükség lesz, legalább három alkalommal. Ez a módszer azért sem tökéletes, mert bár fényérzékelésre képessé tesz, de nem úgy, mint az emberi retina. Mindezeket figyelembe véve is egy ígéretes tudományos áttörés küszöbén állunk, aminek végeredményeként a vakság bizonyos formáit könnyedén lehet majd enyhíteni.