A kutatók által elkészített szenzorokkal teli mesterséges ujjbegyet össze tudják kapcsolni az amputált betegek felkarjában futó idegekkel. Ennek a speciális bionikus ujjnak köszönhetően a betegek képesek érezni és különbséget tenni érdes vagy sima felület között.
Ráadásul a fejlesztők az ép kutatási alanyok idegeit sebészeti beavatkozás nélkül is képesek stimulálni, így lényegesen gyorsabban és egyszerűbben tudják fejleszteni a berendezésük. Az ép alanyok által adott reakciók ugyanis segítenek „leutánozni” és lemásolni az érzékelést.
A kutató csapat munkáját Dennis Aabo Sørensen segíti, aki elvesztette a bal kezét egy balesetben. Ő rajta tesztelik az új technológiát, ami idővel minden amputált beteg életét megváltoztathatja.
Sørensen a tesztek során az esetek 96 százalékában különbséget tudott tenni érdes és sima felületek között. Ez biztató eredmény és Sørensen elmondása szerint a bionikus ujjbegyből származó érzést egészen hasonlatosnak találta a valódi érintésből származó érzéshez. Az ép és az amputált alanyok esetében is EEG-sapkával gyűjtöttek információkat a tesztek során, amik valóban hasonlóságot mutattak ki az agyi régiók aktiválódásai alapján.
Bár az eredmények biztatóak még messze nincs kész a technológia arra, hogy széleskörűen alkalmazzák. Ha viszont egyszer elkészül, akkor nem csak az amputált betegek életét könnyítheti meg, de a robotika számára is komoly áttörést jelenthet.