A kezdeti tesztek biztatóak, de még korai lenne bármi véglegeset kijelenteni. Maga a virtuális valóság is egy nagyon új téma és a hozzá kapcsolódó kutatások is gyerekcipőben járnak. De megnyugodhatunk ez nem lesz így sokáig. Az elmúlt években robbanásszerűen megnőtt a virtuális valóság terápia (VRT) kutatások száma. Ez részben annak is köszönhető, hogy a terápiához szükséges eszközök ára fokozatosan a megfizethető kategóriába kúszik. Az UCL és az ICREA tanulmányai alapján a VRT már más területeken is hasznosnak mutatkozott, például a PTSD kezelésében.
A jelenlegi tanulmányukhoz kapcsolódó tesztek során 23 és 61 év közötti pácienseket kezeltek. A 15 páciens közül 9 esetében csökkentek a depresszió tünetei és a hatás akár hónapokig is eltartott. A maradék 6 páciens azonban nem észlelt semmilyen pozitív változást. Egy kezelés hossza 45 perc és a cél, hogy a páciensek megtanuljanak kevésbé kritikusak, megbocsátóbbak lenni önmagukkal szemben. A kutatók szerint a depressziós emberek egyik fő problémája, hogy túl szigorúak saját magukkal.
A gyakorlatban ezt úgy érik el, hogy a páciensnek meg kell nyugtatni egy síró gyermeket szavakkal. Ha ez sikerül, akkor a páciens és a gyermek perspektívát cserélnek. A páciens gyermekhez intézet szavait visszajátsszák számára, így a páciens saját szavaival saját magát vigasztalja meg.
Bár az eredmények pozitívak, a kezdeti kontrolcsapat túl kicsi volt, hogy kilehessen jelenteni valóban a VRT felelős a betegek állapotának javulásáért. Ahhoz viszont elég volt, hogy a kutatók támogatást kapjanak nagyobb volumenű klinikai kísérletek lebonyolítására. Mi mindenesetre reménykedünk, hogy munkájuk gyümölcsöző lesz.