A kutatók általában egy csillag fényességének eséseiből állapítják meg, milyen és mekkora bolygók keringenek körülötte, ám a KIC 8462852 esetében valami szokatlanba futottak. A nap fénye egyes esetekben 22%-os takarásban is volt, míg az elsötétült periódusokban nem mutatkozott szabályosság. Összehasonlításképp: normális esetben a Jupiter elhaladása 1%-ban takarja el a mi csillagunkat. A különös jelenségre egyelőre nem tudnak magyarázattal szolgálni a tudósok, ám a különböző elméletek között nagy kiterjedésű idegen műholdak, létesítmények is felmerültek.
A Yale Egyetem csillagásza, Tabetha Boyajian és a Penn State kutatója, Jason Wright szerint idegenekre ugyan nem túlzottan indokolt gyanakodni általában, ám a KIC 8462852 esetében aligha van jobb magyarázat. Wright a The Washington Post híradása szerint egy protokoll fejlesztéséért is felelős volt korábban, mely az idegen életformák azonosítására szolgál. A tudós szerint a csillag villódzását könnyen okozhatja „napenergiát gyűjtő idegen megastruktúrák tömege.”
„Az idegenek szinte mindig utolsó hipotézisként kerülnek szóba, ám ez a jelenség éppen úgy néz ki, mint egy olyan dolog, amit egy idegen civilizáció építene.” tette hozzá Wright.
A kutatók még próbálnak természetes eredetű, más magyarázatot találni a KIC 8462852 elhalványulásaira, melyek közül szintén esélyes teória egy kiterjedt aszteroida öv érkezése és egy közeli becsapódás eredményeként űrszemét megjelenése. Bármi is legyen az igazság, mindegyik teória roppant valószínűtlen. A hatalmas távolság miatt a KIC 8462852-ről érkező képek jelenleg annak 1500 évvel korábbi állapotát mutatják, azaz mindazt, ami ott az időszámításunk szerinti 6. században történt.
Wright, Boyajian és Andrew Siemion (a SETI Kaliforniai Kutatóintézet igazgatója) azt tervezik rádiójelek után kezdenek kutatni hamarosan a zónában technológiai aktivitást remélve. A The Atlantic szerint az első megfigyelések januárban vehetik kezdetüket, míg a folytatás jövő ősszel jön.
Forrás és fotó: engadget.com
Írta: Ambróz Nóra