Az egység már-már baráti viszonyban van a holddal, hiszen eddig háromszor közelítette meg azt, működése során. Most azonban a Cassini és az Enkeladusz utolsó találkozása következik, hiszen a szondának már csak két éve van hátra.
A NASA szerint a Cassini a hold északi pólusát közelíti meg ezúttal, mely eddig túlzottan sötét volt a fotókon az adatgyűjtéshez. Az ügynökség azt reméli, a kép hasonló lesz a déli sarkon találtakhoz és sikerül többet megtudni a területen lezajlott geológiai aktivitásról is. A Cassini amikor a legközelebb ért az Enkeladuszhoz, mindössze 1837 kilométerre volt a felszíntől október 14-én, ám október végén és december közepén ennél még két alkalommal közelebb is jár majd.
A szonda először 2005-ben fedezett fel felszínre törő, gázokat és valószínűleg vizet kilövellő gejzíreket a holdon. Ezt követően a minta- és információgyűjtések során a tudósok arra a következtetésre jutottak, hogy a gejzíreket hidrotermikus források és törések fűtik. Az egység másik komoly felfedezése az Enkeladusz alakjának torzulása, mely a hold tojásszerű szerkezetére utal, ahol a külső jégpáncél a héj, az alatta található óceán a víz és a belső, szilárd mag a sárgája. A friss képek hamarosan érkeznek, így érdemes a következő napokban visszalátogatni az oldalra.
Forrás és fotó: engadget.com
Írta: Ambróz Nóra