Jump to content

Zsugorodik a Jupiter Nagy Vörös Foltja

2015. 10. 14. 12:00

A NASA a külső bolygókat vizsgáló programja évek óta szemmel tartja a Földünkhöz képes kívül elhelyezkedő planétákat a Hubble segítségével, mely most először UltraHD térképeket és fotókat közölt a Naprendszer ötödik bolygójáról, a Jupiterről.

Noha valószínűleg már bőven ismered a gázóriás jellegzetes külsejét a régebbi képeknek hála, most végre azt is megtudhatod, mennyit változott a planéta, mióta utoljára lencsevégre kapta az emberiség. A magas felbontású, új képek alapján az ügynökség arra a következtetésre jutott, hogy a Jupiteren kavargó ősi vihar, a Nagy Vörös Folt zsugorodik, hiszen az a felvételeken kerekebb és narancssárgább lett.

A Hubble Wide Field Camera 3 felvevő egysége segítségével az északi egyenlítői övet vizsgálta ezúttal tüzetesebben, melyet utoljára a Voyager 2 kutatott egy évtizede. A NASA szerint a program máris készített idén (magas felbontású) képeket a Neptunról és az Uranuszról, ám ezekre kicsivel többet kell várnunk. Amikor a listában a Szaturnusz is sorra kerül (a NASA szerint hamarosan), akkor végre rendszerezett dokumentációt kaphatunk az összes külső bolygóról és változásaikról az évek folyamán.

Forrás és fotó: engadget.com
Írta: Ambróz Nóra