Jump to content

Már zajlik a munka az első teljes „életfán”

2015. 09. 21. 16:00

Kissé költői dolog a földi élet teljes fájáról beszélni, melyen világunk valamennyi fajának gyökerei nyomon követhetőek. Egy ilyen jellegű faillusztráció létrehozása nem csekélység tekintve, hogy bolygónk legalább 2,3 millió ismert fajjal rendelkezik.

A tudósok a rájuk váró hatalmas mennyiségű munka ellenére is nekiálltak az életfa megrajzolásának. Az elsőként publikált vázlat máris mutatja az életfa első ágait, melyek a komolyabb evolúciós elágazásokat reprezentálják. A teljes fa végül az első organizmusoktól az komplex előlényekig mint az emberek vezet majd.

Hosszú az út még a teljes fa elkészüléséig, ám az eredmény sokkal átfogóbb képet nyújt majd a fajok alakulásáról, mint a korábbi foltmunkaszerű feldolgozás. Meg kell azonban jegyeznünk, hogy teljességről csak viszonylagosan beszélhetünk jelen esetben, hiszen nagyon valószínűtlen, hogy az emberiség valaha is megismerje az összes fajt, mely valaha élt a Földön.

A kutatás legjobb része, hogy az eredményeket a tudósok nem szeretnék elrejteni a világ elől egy tudományos folyóiratba vagy könyvtárakba. A fa alkotói a munkát online is hozzáférhetővé teszik. Hamarosan, ha egy faj eredetére leszel kíváncsi, lehetséges, hogy a készülő életfa lesz a legkönnyebben használható netes forrás a kérdésed megválaszolására.

Forrás és fotó: engadget.com
Írta: Ambróz Nóra