Jump to content

Egy spanyol rákbeteg 3D-printelt bordákat kap

2015. 09. 12. 16:00

Lassan bármit lehet 3D-nyomtatni… Egy 54 éves spanyol férfi számára például nemrégiben szegycsontot és bordákat printeltek az orvosok, mellyel a rákos megbetegedés során elvesztett csontokat pótolták.

Noha a műfajában első implantátum leginkább a Marvel képregények adamantiummal végzett kísérleteit idézi, valójában egy zseniális, életmető orvosi találmányról van szó, melyhez titániumot használtak fel a tervezők. A fémnyomtatás technológiája lehetővé tette a Salamanca Egyetemi Kórház orvosai számára, hogy kellő precizitással gyártsák le a páciens csontjait pótló darabokat.

A gyártásban és tervezésben az Anatomics, egy melbourne-i sebészeti termékekre specializálódott cég segédezett. Az implantátum alapjául a beteg magas felbontású CT-felvételei szolgáltak, melyekből az ausztrál cég először egy 3D-rekonstrukciót készített a férfi mellkasáról a műtét tervezésének megkönnyítésére. Ezt követően a 3D digitális CAD fájlokból elkészült a teljesen egyedi implantátum rétegről rétegre az Arcam 1,3 millió dolláros fémnyomtatója segítségével. A sikeres műtét óta eltelt 12 nap folyamán a páciens szépen gyógyult.

Forrás és fotó: engadget.com
Írta: Ambróz Nóra