Jump to content

Telenor adatroaming-riport 2020: a roamingot is megtépázta a koronavírus

2020. 07. 16. 11:00

A Telenor éves adatroaming-riportja összegzi, hogy az elmúlt években miként változtak a magyarországi mobilhasználók külföldi mobilnethasználati szokásai. A Telenor előfizetői a 2017-es, kedvező EU-roaming szabályozás életbe lépése óta több mint 5,6 millió gigabájt adatforgalmat bonyolítottak az EU-t is magába foglaló 1-es díjzónában[1], a roaming-adathasználat ugyanakkor nem csak Európán belül, de azon kívül is nőtt. Az emelkedő trendekben idén, a koronavírus hatására jelentős törés tapasztalható.

A koronavírussal járó korlátozások idején a belföldi mobilnetforgalom nagyságrendileg 30%-kal nőtt a vírus előtti időszakhoz képest, amit a megnövekedett igényekhez biztosított ingyenesen vagy kedvezményesen elérhető mobilnet-hozzáférés is nagyban támogatott. Ezzel egyidőben, az utazási korlátozások bevezetésének hatására a hazai mobilfelhasználók külföldi, azaz roaming adatforgalma jelentősen csökkent: a szezonálisan látogatott országokban szinte teljesen megszűnt, míg az egész évben kiegyenlített roaming-forgalmat mutató országokban jelentős visszaesés látható a Telenor riportjából.

Az Európai Unión belül és az 1-es díjzónába tartozó országokban 2017 júniusa óta nem kell roamingdíjat fizetni a mobilfelhasználóknak, ezekben az országokban a hazai előfizetők alapesetben a magyarországi tarifának megfelelő feltételekkel használhatják előfizetésüket, azaz a korábbiaknál jóval kedvezőbb feltételekkel élhetnek, legyen szó adat, hang vagy SMS forgalomról. Ennek köszönhetően már az első évben, 2017. június 1. és 2018. május 31. között a korábbinál jóval népszerűbbé vált a külföldi mobilinternetezés, és a Telenor roamingriportja alapján évről évre folyamatos növekedés látható. 2020-ban, a koronavírus hatására azonban nem csak az éves organikus növekmény maradt el, de a korábbi évek szintje alá esett vissza a külföldi adathasználat mértéke. Az utazási korlátozások lazításával, a turizmus részleges megindulásával látható, hogy május, június hónapban mind a rendszeresen, mind a szezonálisan látogatott országok roaming-forgalma kezd visszakapaszkodni, ám mértéke elmarad a korábbi trendektől.

EU-roaming toplista éves szinten és a karanténidőszakban

A friss éves (2019. július – 2020. június) forgalmakat tekintve változás a korábbi (2018. július – 2019. június) évhez képest, hogy Horvátország egy, Hollandia két helyet lépett előre, míg Franciaország egy, a Szlovák Köztársaság két helyet esett vissza a top 10-es listán. A karanténidőszakban, azaz idén márciustól május végéig a top 10-es európai roaming listán már jelentősebb változás tapasztalható: az utazási korlátozások idején a legmagasabb roaming-forgalmakat elért országok között megjelent Belgium és a Cseh Köztársaság, míg Hollandia jelentőset lépett előre a listán. Ebben az időszakban a Spanyolországban és Horvátországban generált roaming-forgalom már nem fért fel a 10-es listára.

Roaming-forgalom Európán kívül

Az 1-es díjzónán kívüli, 2-es[2] és 3-as díjzónába tartozó országokban az elmúlt években a roaminghasználat trendje az európaihoz hasonló arányban növekedést mutat. A 2016 júliusa óta vizsgált adatok alapján elmondható, hogy a nyári időszak mellett ezekben az országokban a kora őszi időszak jelent szezonális csúcspontot. 2020-ban a koronavírus megjelenése erős hatással volt a távolabbi országok látogatására, így a roaming-használatra is: március-április hónapban évek óta nem látott alacsony szintet ért el a 2-es és 3-as roaming zónákban bonyolított adatforgalom, a trendek szerint várható mértékhez képest 90%-nál nagyobb mértékű visszaesés tapasztalható. A grafikonon a szaggatott vonal a koronavírus nélkül, a trendek alapján feltételezett roamingforgalmat jelöli.

Világ-roaming toplista éves szinten és a karanténidőszakban

A 2-es és 3-as díjzóna top-roaming listát az elmúlt 2 évben az Amerikai Egyesült Államok vezeti, ám az idei roaming-forgalomban már látszik a koronavírus miatti korlátozások hatása: a toplista szereplői a tavalyihoz képest 5-10%-kal kisebb éves forgalmat produkáltak, noha a koronavírus csak egy negyedévet érintett a vizsgált időszakban. Így a tízes listában az utolsó vizsgált évben Szerbia és Egyiptom javított 1-1 helyet, míg a kínai és az Egyesült Arab Emirátusokban bonyolított összforgalom 1-1 helyet veszített a top 10-es listán. A márciustól májusig tartó, eddig legszigorúbb karanténidőszakban Ukrajna, Izrael és Indonézia bonyolított az éves forgalomhoz képest magasabb roaming-forgalmat.

Összegzés

A 2017-es kedvező EU-szabályozás az 1-es díjzóna töretlen roaming-növekményét eredményezte. A folyamatosan növekvő trend, a mobilnetre való igény és a növekvő roaming-használat a 2-es és 3-as díjzónában is megfigyelhető. A koronavírus jelentős hatással volt a roamingforgalomra, hiszen az utolsó vizsgált 12 hónapból 4 hónapot érintettek a nemzetközi utazásokat is érintő korlátozások. Ennek eredményeként, a karanténidőszakra szűkített vizsgálat alapján új országok jelentek meg a top adatforgalmat bonyolító országok 10-es listájában: az EU-ban Belgium és a Cseh Köztársaság, az EU-n kívül Indonézia jutott a toplistára, míg Hollandia és Ukrajna a karanténidőszak alatt a korábbinál jelentősen magasabb helyezést ért el, azaz a karanténidőszakban ezekben az országokban arányaiban többet roamingoltak a Telenor ügyfelei.

 

(Forrás: itmozaik.co.hu;gamerguru.co.hu;Telenor| Kép: pixabay.com)