
Ma már teljesen magától értetődő, hogy ha a legnépszerűbb mobil operációs rendszerről beszélnek valahol, akkor az Android OS a téma. De vajon, hogyan vált ilyen sikeresé az Android?
Ahhoz, hogy a fenti kérdésre választ kapjunk, elsőként meg kell értenünk mi célból is alkották meg az Android rendszert. Ehhez pedig kicsit utaznunk kell a történelemben, egészen vissza 2003. októberébe, amikor is Andy Rubin, Rich Miner, Nick Sears és Chris White megalapította a kaliforniai Palo Altoban az Android vállalatot. Némi kis kezdeti tévelygés után a srácok elhatározták, hogy létrehoznak egy nyílt forrású operációs rendszert a mobil eszközök számára. Ez akkoriban egyet jelentett a Symbian és a Microsoft Windows Mobile kihívásával. Valószínűleg ezen a ponton még nem sokan fogadtak volna a frissen alakult cég termékére a leendő piaci vetélytársait elnézve pedig ma már több millió Android OS-t használó készülék bizonyítja, hogy aki mer, az nyer.
Az ötlet eredetileg egy módosított Linux kernelt használó operációs rendszer létrehozását takarta, ami kezelni tudja a mobileszközök beépített hardverelemeit (Bluetooth, HSDPA, Wi-Fi, érintőképernyő, kamera, stb.). Ez így még önmagában nem hozta volna meg a rendszer mai népszerűségét, de szerencsére a Google ekkoriban már szemezett a mobilpiacra történő belépés gondolatával és felfigyeltek az Android vállalat fejlesztésére. 2005-ben a Google végül felvásárolta az Android vállalatot, de nem verték nagydobra, hogy mi a csodán is dolgoznak pontosan. Annyit tudni lehetett, hogy mobil eszközökhöz fejlesztenek szoftvert, de 2007-ig viszonylag csendben csücsültek a dolgon. 2007-ben viszont felgyorsultak az események. A Google 34 másik céggel közösen megalapította az OHA (Open Handset Alliance) nevű szervezetet, hogy folytassák az Android platform fejlesztését, amit még az Android vállalat kezdett el. Erre azért is volt szükség, mert a Google felvásárlását követően új direktívát vett fel az Android OS fejlesztése. A módosított Linux kernel tetejébe egy Java alapú virtuális gépet terveztek, ami a felhasználói felület kezeléséért és a programok futatásáért lett felelős.

Az Android 1.0-ás verziója végül 2008 október 21-én került kiadásra Apache licenc alatt, de ekkor még csak kevesen figyeltek fel rá. Ennek oka főként abban keresendő, hogy egy a HTC által gyártott G1 telefonra került rá, ami inkább szolgált tech demóként, mint egy a hétköznapokban is alkalmazható mobil eszközként. Szerencsére itt nem akadt el a dolog és 2010-ben a Google és a HTC bemutatta a Nexus One mobiltelefont, ami már Andoird 2.1-el üzemelt. Ezek után már a többi gyártó is felfigyelt erre az ígéretes operációs rendszerre és mára már szinte minden nagyobb gyártó készülékén egy Android OS változat fut.
Talán mondani se kell, de a Java nyelv és a nyílt forráskódú kernel, ami napjainkra ilyen hihetetlen népszerűvé tette az Android platformot. A Google célja elsősorban az okostelefon világ meghódítása volt az Android rendszerrel, de ma már tableteken, navigációs rendszereken, fedélzeti számítógépeken, az ipari automatizálás egyes szegmenseiben, de még a gépjárműfejlesztésben is előszeretettel alkalmazzák. Gyakorlatilag minden olyan helyen jól megállja a helyét, ahol limitált erőforrások és perifériák állnak rendelkezésre. Elsősorban ez az érintőképernyős mobileszközöket jelenti. Ráadásul nagy előnye a konkurens rendszerrel szemben, hogy sokkal olcsóbban és könnyebben fejleszthet alá szoftvereket bárki, aki csak szeretne. Mára már az Android 7.0 Nougat névre keresztelt verziójánál járunk és nyugodtan borítékolhatjuk, hogy még hosszú évekig az Android lesz a meghatározó operációs rendszer a mobil eszközök piacán.