Jump to content

Vegyük fel a harcot a kialvatlansággal – Segít a Sense alvásfigyelő

2016. 11. 04. 18:00

Fáradtan ébredsz reggelente? Ingerültnek és erőtlennek érzed magad egész nap, mert nem tudsz egy jót aludni? A Hello vállalat otthoni alvásfigyelő rendszere segíthet rábukkanni a probléma forrására.

Szerencsések vagyunk, ha jól alszunk, ha reggelente könnyen, frissen és kipihenten ébredünk, de néhányunknak kell egy kis segítség, hogy rájöjjünk, hogyan lehetnek nekünk is ilyen szép éjszakáink. Ebben lehet segítségünkre a Sense alvásszenzor.

A Hello féle alvásfigyelő rendszer legújabb verziója a „Sense with Voice” mindent tud, amit az eredeti Sense, csak még mellé hangvezérléssel is rendelkezik.

A Sense maga egy három komponensből álló rendszer, amely egy mutatós gömb formájú szenzorból (ez a Sense), egy Sleep Pill nevű kisebb tabletta formájú másik szenzorból és ezeket az alkotó elemeket okostelefonunkkal összekötő alkalmazásból tevődik össze.

A gömb formájú egység nem csak mutatós darabja lehet hálószobánk éjjeliszekrényének, de rögzíti az éjszakai zajokat, fényviszontváltozásokat, elemzi a levegő összetételét (por, CO2, pollen) és hőmérsékletét, egyszóval szinte minden környezeti tényezőt, ami csak hatással lehet az alvásunkra. A Sense gömbje ébresztőként is funkciónál. A rendszer folyamatosan tanulja az alvási szokásainkat és a mért adatok alapján igyekszik minket a lehető legtökéletesebb időpontban felébreszteni, amikor már kiléptünk a REM fázisból. Ez utóbbi nagyon fontos, ha nem szeretnénk egész nap nyúzottnak érezni magunkat.

Persze az alvásunkra nem csak a környezeti tényezők, de testünk működése is hatással van. Ha rosszul alszunk, akkor sokat mozgolódunk, fel-fel ébredünk. Itt jön képbe a Sleep Pills szenzor, amit a párnánkra kell csíptetni, hogy aztán egész este figyelje a mocorgásunkat és Bluetooth kapcsolat segítségével továbbítsa a begyűjtött adatokat. Maga a Sleep Pills egység rendkívül strapabíró és vízálló, szóval nem kell aggódnunk amiatt, ha alvás közben ráfekszünk véletlen.

A szenzorok által összegyűjtött adatokat az okostelefonunkra kerülő applikáció elemzi ki és részletes értékelést biztosít az alvásunk minőségéről. Sőt a Sense egység által rögzített éjszakai zajok forrásának és idejének beazonosítására is képes, így segít rájönni, ha egy notóriusán ablakunk alá huhogó bagoly zavarja meg a mélyalvási fázisunkat.

Az alvásfigyelő legújabb verziójához hozzáadott hangvezérlés és a Smart Home Control rendszerrel való kompatibilitásnak köszönhetően a Sens with Voice képes kommunikálni a Philips Hue okos égőkkel és a Nest termosztáttal. Ez nem csak azért jó, mert egész este a tökéletes alvásunkhoz szükséges hőmérsékleten tartja a rendszer a hálószobánk, de még reggel a fények fokozatos felkapcsolásával is gyengéden tudja segíteni az ébredésünket. Mennyivel emberibb megoldás ez, mintha csak úgy ránk kapcsolják a vakító fényeket, mi meg az hisszük épp vallatni visznek minket.

A Sense alvásfigyelő rendszert gyártó Hello vállalat azt ígéri, hogy a jövőben sokkal több IoT eszközzel lesz kompatibilis a készülékük, melyeket majd mind szabályozhatunk hangvezérlés segítségével („Oké Sense”). Ha ez igaz, akkor a Sense épp olyan központi elemévé nőheti ki magát az okosotthonoknak, mint amilyen az Amazon Echo vagy a Google Home igyekszik lenni. Jelenleg ez még igen távolinak tűnik. Igaz a Sense már eddig is nagy utat járt be. A cég terméke eredetileg a Kickstarteren futott be néhány éve, ahol 2,4 millió dollárt szerettek volna összegyűjteni, de a támogatók annyira odavoltak a cuccért, hogy végül 10,5 millió dollár jött össze. Sajnos a kritikusoknál már nem teljesített ilyen jól a kütyü. Pont az alvásfigyelő részét nem találták kielégítőnek. Tulajdonképpen egy szép, de drága ébresztőórának titulálták. Tény, hogy a Sense rendszerének egyik nagy előnye a legnagyobb hátránya is. Semmilyen módon nem érintkezik közvetlenül az eszköz a megfigyelt személy testével, így nehezebben vagy egyáltalán nem tud adatokat adni az egészségügyi állapotra vonatkozó bizonyos tényezőkről. Ha ilyen eszközt szeretnénk, akkor érdemesebb lehet a Fitbit Blaze vagy a Withings Aura eszközökkel megismerkedni.

A fenti aggályok ellenére, a Hello féle Sense with Voice nagy segítség lehet az alvási problémákkal küzdőknek és a hangvezérelhetőségének, illetve a Smart Home Control rendszernek hála olyan potenciál rejlik benne, amelyet a konkurens alvásfigyelő eszközök nem mondhatnak el magukról. Ha valami hasonlót keresünk, akkor érdemes ellátogatni az eszköz hivatalos honlapjára, ahol akár meg is vásárolhatjuk 149 dollárért.

(Forrás: engadget.com / kickstarter.com / hello.is Kép forrása: engadget.com)