Jump to content

Leáldozóban a jelszavak kora, a biometrikus azonosításé a jövő

2016. 10. 16. 18:00

Ujjlenyomattal vagy hang és arcfelismeréssel operáló rendszerek? Ez már nem sci-fi. Ez a holnap. A 2FA azonosítási rendszerek helyét már a közeljövőben átveheti a következő generációs azonosítási technológia.

A jelszavakkal csak a baj van. Nem elég, hogy feltörhetik, ellophatják és eladhatják őket, de az se ritka, hogy simán csak elfelejtkezünk róluk. A probléma adott. A megoldáson pedig dolgoznak a szakemberek. Az egyik lehetséges alternatíva az ujjlenyomat alapú azonosítás.

Ma már kezd elterjedni az ujjlenyomat olvasó technológia (biztonsági rendszerek, laptopok, okostelefonok), de ez önmagában nem lesz elég, ráadásul még ez is gyerekcipőben jár, ha az elterjedőségét nézzük. Ez pedig baj. Nagy baj. Az online biztonságunk megőrzése drasztikusan fontos kérdéssé vált napjainkra, ami további intézkedésekre ösztönzi a szolgáltatokat, csak épp az emberek nem nagyon tartják a lépést. Momentán még az egyfaktoros azonosítási rendszerekről (egy jelszó elég nem? Hát nem) nevelgetik át az embereket a kétfaktoros (2FA) megoldásra.

Közben pedig a jövő, hogy az egész jelszavas mizériát hátrahagyjuk és az ujjlenyomataink mellé más testrészeket vonunk be az azonosításhoz. Nem kell vad dolgokra gondolni. Retina, hang és arcfelismerő rendszerekről beszélünk. Ezek a biometrikus komponenseinket felhasználó azonosítási módszerek kombinációi már megfelelő védelmet lennének képesek nyújtani mindenki számára.

Akkor miért nem ezeket használjuk, kérdezhetnénk? Bár egy ujjlenyomat-leolvasó szenzor ma már nem egy nagy kunszt, de a többi megoldás (hang és arcfelismerő rendszerek) még csak most bontogatják a szárnyaikat úgy igazán és a komoly biztonsági rendszerek kiépítése sose volt az a kétfilléres dolog. Másfelől még csak most menetelünk bele igazán a Dolgok Internetének (IoT) világába. Egyszerűen időt kell hagyni az embereknek, hogy feltudják venni a lépést a technológiai fejlődéssel.

Pedig a technológia már adott és nem csak Mark Zuckerberg Jarivs rendszerére kell gondolni. A Mastercard például nem rég indította el Európában is azt a szolgáltatását, amelynek hála egy szelfivel is jóvá tudjuk hagyni fizetési szándékunkat. Gondoljunk csak bele picit milyen furcsán hangzik, hogy ha egy doboz tejet szeretnénk kifizetni a sarki boltban, akkor meg kell állni pózolni. Nagyszüleinknek nehéz lenne eladni, hogy mától csak így fizethetnek. Szerencsére erről szó nincs. A jelszavak világa bár leáldozóba van és bár már most rengeteg alternatíva kínálkozik, de még azért lesz időnk alkalmazkodni, csak kezdjük el.

(Forrás: itmozaik.hu Kép forrása: pixabay.com)