Jump to content

Apple - Nem mind arany, ami fénylik (4. rész)

2016. 10. 05. 16:00

Bizony 40 év hosszú idő és bár az Apple kétségtelenül egy sikeres cég ma, de ne gondoljuk, hogy ez egy töretlen szárnyalás volt. A kezdeti óriási sikerek után komoly hullámvölgyek következtek a cég történetében.

Az Apple I letette az alapokat és az Apple II is hozta a formát. 1977-ben, azaz a megjelenésének évében 2500 darabot értékesítettek belőle. 1981-re ez a szám 210 ezer darabra ugrott. Összesen 16 év alatt 6 millió Apple II talált gazdára. Nem csoda, hogy ezután a cég nem tudott teljes egészében megfelelni az irreális növekedési elvárásoknak. Az 1980-ra elkészült Apple III, ami ugyan újabb technológiai ugrást jelentett, de egy gyengébb kivitelezés lett és így a várt mértékű siker is elmaradt, pedig pont ebben az évben, decemberben lépett ki a tőzsdére a cég 4,6 millió darab 22 dolláros részvénnyel. Ekkora már az Apple egy széles kőrben ismert márkanévvé vált. A következő kisebb ütköző a Steve Jobs lányáról elnevezett Apple Lisa modell, ami ugyan jobb konstrukció volt, mint az Apple III, de jóval drágább is. Népszerűtlensége miatt 2 éven belül le is állították a gyártását. Szerencsére ekkora beérett a még 1979-ben Jef Raskin által Macintosh kódnéven elindított projekt, ami egy új és olcsó személyi számítógép tervezését takarta. A Macintosh modell lassan, de biztosan leküzdte a kezdeti nehézségeit és végül egy igazi siker lett, de 1985-re Steve Jobs és az Apple vezetőtestületének viszonya megromlott. Végül odáig fajultak a dolgok, hogy Wozniak és Jobs is távozott az Apple vállalattól. Steve Jobs hónapok múlva megalapította saját NEXT nevű cégét, ahol elsősorban oktatási és üzleti piacra fejlesztettek munkaállomásokat. Persze Steve Jobs és az Apple története itt nem ért véget.

1997-ben a NEXT-et felvásárolta az Apple nem kevesebb, mint 429 millió dollárért és úgy 1,5 millió dollár értékű Apple részvényért, továbbá Steve Jobs lett az Apple ideiglenes vezetője. Ma már kicsit viccesnek tűnik az ideiglenes jelző, amit aztán 2000-re el is hagytak szépen. 1997-ről 2000-re Steve Jobs újra egyenlővé tette az Apple márkanevet az innovatív technológiával és ugyan kemény módszerekkel, de helyre állította a cég megtépázott kultuszát. Az 1998-ban piacra került iMac hihetetlen siker lett. Több millió példányt adtak el belőle és ez idő alatt az Apple tőzsdei értéke a sokszorosára dagadt. Innen indult útjára azaz iForradalom, aminek eredményét még a mai fiatalok is a zsebükben hordják.

A cikk itt folytatódik:

(Forrás: wikipedia.org / apple.com Kép forrása: wikipedia.org / pixabay.com)