
Az egyik legelterjedtebb teória, hogy Newton almája ihlette a nevet. Ennek az elméletnek némi alapot adott egy a kezdeti időszakban született logó terv, amit még Ronald Wayne rajzolt, de ezt a konspirációt később maga Steve Jobs cáfolta meg. Igazából egy egyszerű, barátságos és az akkori felhozataltól eltérő nevet kerestek. Jobs 2010-ben úgy emlékezett vissza, hogy éppen gyümölcs diétán volt, a cégnek szerettek volna gyorsan nevet adni és mivel jobb nem jutott eszükbe így maradt az alma, azaz az Apple. Ez így igen egyszerűnek tűnik és talán nem is volt több a háttérben, de azért az emberek a mai napig konspirálnak e téma körül. Mindenesetre így 40 évvel a cég alapítása után bátran mondhatjuk, hogy egy időtálló név született, ráadásul praktikus is volt, hiszen akkoriban az Atari jelentette a legnagyobb konkurenciát a kis garázscég számára, akiket a frappáns névválasztással sikerült beelőzni az ABC-ben és a cégnév listák elejére kerülni. Az egyetlen fájó pont a névadás körül talán csak annyi volt, hogy az Apple nevet már korábban megkaparintotta a Beatles háttércége, így évekig ment a pereskedés, de végül maradt minden a régiben.
A másik érdekesség az Apple alma legendája. Hogyan került oda az a harapás és miért? Az egyik semmiből született elképzelés szerint Jobs és társai Alan Turing munkássága előtt akartak tisztelegni a szivárványszínű harapott almás logóval. Turing legendás brit kódfejtő volt a második világháború ideje alatt és az ő nevéhez köthető a híres Turning-teszt koncepció, ami arra hivatott, hogy megállapítsa egy gépről, hogy képes-e emberi válaszokat adni. Napjainkban a mesterséges intelligencia kutatás történetének egyik meghatározó személyiségének tekintik. Turing tudományos karrierjét beárnyékolta, hogy egy csalás során kénytelen volt felvállalni homoszexualitását, amiért ebben az időben börtönbüntetés vagy terápiás hormonkezelés járt. Turing az utóbbit választotta, de később megroppant a megaláztatások terhe alatt és 1954-ben öngyilkosságot követett el. Ciánmérgezést állapítottak meg nála és a feltételezések szerint az anyag forrása az ágya mellett talált félig elfogyasztott alma volt.
Évek teltek el és senki nem mondott semmi kézzelfoghatót a Turing story és az Apple logó közötti potenciális összefüggésről. Idővel a szivárványos alma is eltűnt és felváltotta a letisztultabb fekete verzió. Aztán végül 2009-ben sikerült Rob Janoff-ot a logó tervezőjét megszólaltatni, akinek bár nagyon tetszett a Turing-story, de bevallotta, hogy semmi köze az Apple logónak az egészhez. A harapás egyedüli indoka, hogy így kerülték el, hogy az alma véletlen cseresznyének tűnhessen. Néha a legegyszerűbb megoldás az igazi.
A cikk itt folytatódik:
- Apple - Egy Legenda születése (1. rész)
- Apple - Az almás név és a harapás története (2. rész)
- Apple - A siker útján (3. rész)
- Apple - Nem mind arany, ami fénylik (4. rész)
- Apple – Az iForradalom (5. rész)