Jump to content

A mesterséges intelligencia alkalmazását vállalkozásoknál segítő központok jönnek létre

2020. 10. 19. 16:26

A Mesterséges Intelligencia (MI) stratégia egyik kiemelt célja, hogy a magyar kis- és középvállalkozások (kkv) termelékenysége 2030-ig mintegy 26 százalékkal nőjön az MI technológiáknak köszönhetően; az alkalmazások használatának széles körű ösztönzése érdekében megalakul az MI Innovációs Központ, a Nemzeti MI Lab pedig a kutatói munkában kap szerepet - közölte az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) az MTI-vel vasárnap.

A tájékoztatás szerint az MI Innovációs Központ célja, hogy megismertesse a kkv-kat a különböző technológiákkal, illetve segítse a megfelelő beszállítók beazonosítását. Ennek érdekében a központ konzultációs célból trénereket biztosít az érdeklődőknek az alkalmazások szélesebb körű bevezetésének elősegítéséhez, kész alkalmazáscsomagokat állít össze, valamint megteremti a vállalkozások számára az egymástól való tanulás lehetőségét.

A tárca közleményében elengedhetetlennek nevezte az új megoldásokhoz szükséges források biztosítását, amit egy vállalati MI kísérletezési támogatási alap segíthet, hogy "a kkv-knak lehetőségük legyen a mesterséges intelligencia adta új hatékonyságnövelési lehetőségek kockázatmentes tesztelésére".

Ha egy vállalkozásnál speciális, kutatói munka bevonását feltételező MI technológiai igény merül fel, a Nemzeti MI Labhez lehet majd fordulni. A szervezet feladata a mesterséges intelligencia területén a vonatkozó alapkutatások folytatása mellett az alkalmazott kutatások bővítése lesz, így a kutatói szféra sokkal inkább a piaci elvárásokhoz igazodhat - írta az innovációs és technológiai tárca.

A Nemzeti MI Lab mesterséges intelligencia központú üzleti programok és befektetési alapok fejlesztésével, valamint startup inkubációval támogatja a potenciálisan versenyképes vállalatok létrejöttét, fókuszában pedig a gépi érzékelés, a gépi tanuláson alapuló intelligens gyártás, a nyelvtechnológia, valamint a megbízható MI és anonimizációs technológiák fejlesztése áll.

Az intézményre nemzetközi viszonylatban is fontos szerep hárul azzal, hogy határokon átnyúló projektekben folyó együttműködéseket valósítson meg kutatási és technológiafejlesztési témákban, valamint nemzetközi MI kutatóközpontokat vonzzon Magyarországra - közölte a minisztérium.

Ezeken túl az MI stratégia célkitűzései, komplex, több ágazatot átfogó, az állampolgárokra is közvetlen hatással bíró programjai, iparági és technológiai fókuszai növelik a digitálisan fejlett vagy fejlődni kívánó vállalkozások körét, valamint támogatják a már bevont cégeket az MI alapú megoldások bevezetésében és alkalmazásában - áll az ITM közleményében.

(Forrás: itmozaik.co.hu;MTI | Kép: pixabay.com)