
A támadók több helyen hozzáfértek a választók adatbázisához és megkísérelték annak módosítását vagy törlését, illetve manipulálták a választás rendszerét, derült ki a Bloomberg beszámolójából. A lap értesülései állítólag három olyan forrásból származnak, akik közelről ismerik az amerikai választórendszer ellen indult kibertámadásokat vizsgáló nyomozások részleteit. A források szerint összesen 39 amerikai államban történt valamiféle beavatkozás a választásba orosz hackerek részéről. A riport állítása szerint Obama csapatát annyira aggasztotta a jelenség, hogy a Fehér Házból egyenesen a Kremlt hívták azon a bizonyos híres, piros telefonon, hogy kiderítsék mennyit tudnak a támadásokról az orosz kollégák, illetve az amerikai diplomácia komoly nemzetközi konfliktust helyezett kilátásba a támadások miatt.
Oroszország hivatalosan mindent tagad, Vlagyimir Putyin szerint legfeljebb orosz bűnözők lehetnek érintettek a támadásokban, de a Kremlnek semmi köze az egészhez.
A támadások először már egész korán, tavaly júliusban lebuktak, amikor Illinoisban valaki engedély nélkül adatokat töltött le a választási iroda szervereiről. Több millió polgár személyes adataihoz próbáltak meg hozzáférni és legalább 90 ezer emberét sikerrel le is töltötték. Az illinoisi eset hívta fel a figyelmet a bajra, ami alapján kiderült, hogy hasonló módszerrel 36 másik rendszert is megtámadtak a hackerek. Nem ez volt az egyetlen támadási front. A hackerek demokrata politikusok e-mail fiókjait, magáncégeket és egyéb kormányzati szerveket is támadtak. Hogy valójában mekkora kárt tudtak okozni a hackerek, az valószínűleg soha nem fog kiderülni mert ehhez egy az államok határain átívelő, átfogó nyomozásra lenne szükség, de talán nem is az volt a lényeg, hogy ténylegesen módosítsanak az adatokon, hanem hogy megrendüljön az emberek bizalma a választás intézményében, ezt pedig minden jel szerint elérték.